10 Yılı aşan bilgi ve tecrübe ile tüm klima ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturuyoruz. HB Klima servisi kaliteli hizmetleri ve verdiği güvence ile bir mesaj kadar yakınınızda

Galleri

İletişim

+90 (212) 580 20 77

34290 Küçükçekmece, İstanbul

muhasebe@hbklima.com.tr

Klima Servisi Klima Santrali Sistemi Montajı Bakımı Firması Şirketi

Klima Santralleri

Klima Santralleri, atmosferden alınan taze havanın çeşitli işlemlerden sonra havanın kullanılacak bölgeye itetilmesini sağlayan iklimlendirme cihazlarıdır. Klima santralleri, çalışma prensibi dahilinde bölgeye taze hava verilmesi, sıcaklık ve nem oranının ayarlanması, havanın toz ve parçacıklardan arındırılmasını sağlamaktadır. 

Klima santralleri kapalı ortamdaki havanın nemini ve sıcaklığını istenilen şartlarda sabit tutarak konfor sağlamaktadır. Klima santrali çeşitleri bilinen dört termodinamik hava şartlandırılma fonksiyonları olan ısıtma, soğutma, nem alma, nemlendirme işlemlerini yapmaktadır. Aynı zamanda dış ortamdan aldığı taze havadaki katı partikülleri, gazları, mikroorganizmaları tutarak kullanıldığı ortam havasını da temizlemektedir.Aspiratör, vantilatör, soğutma serpantini, filtre, ısıtma serpantini ve damper motoru, bilinen klima santrali çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Klima santralleri cihaza ve kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Klima Santrallerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. 

Klima santralleri kullanılacağı mahalin koşullarına göre çeşitlilik gösterir.Bunlar ;

Karışım havalı

– Isı geri kazanımlı

– Taze havalı

Hijyenik klima olarak klima santrali çeşitleri bulunmaktadır.

Karışım Havalı Klima Santrali

Karışım havalı klima santrali olarak belirtilen klima santrali, egzoz havasını istenen miktarda taze hava ile karıştırabilir. Egzoz havası dış havaya göre hemen hemen aynı oksijen miktarına denk geliyorsa egzoz havası taze havaya karıştırılarak taze hava damperi kısılır. Ancak bu sistem hastaneler ve ilaç fabrikaları gibi alanlar, mutfaklar ve egzoz havasının çok kirli olduğu bölgelerde kullanılmamaktadır.

Isı Geri Kazanımlı Klima Santrali

Isı geri kazanımlı klima santrali ise taze havanın egzoz havası ile karıştırılmadan ısı geri kazanım hücresinde enerjilerini birbirlerine aktararak havayı düzenlediği klima santralleridir. % 70’ e varan verimlerle enerji kazanımı yapılır.

Taze Havalı Santral Sistemi

Klima santrali çeşitleri arasında yer alan taze havalı klima santrali sistemi de atmosferden edindiği havayı bölgeye aktaran cihaz tipidir. Egzoz işlemi hücreli aspiratörler ile sağlanmaktadır.

Hijyenik Klima Santrali

Hijyenik klima santralleri ise hijyenik ortamların havalandırılmasın da kullanılan cihaz tipidir. Klima santrali çeşitleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken sistem olan hijyenik klima santrallerinde parçacık ve mikroorganizmalar sistem içine girmemelidir. Mikroorganizmaların oluşmasına izin verilmemelidir.

Hijyenik klima santrali için nem oranı düşük olmalı ve su birikmemelidir. Kullanılan malzemelerde mikroorganizma üretmeyecek yapıdan oluşan malzemeler olmalıdır. Temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir.